#CookForUkraine: Καμπάνια στήριξης του ουκρανικού λαού μέσω της μαγειρικής
![#CookForUkraine: Καμπάνια στήριξης του ουκρανικού λαού μέσω της μαγειρικής](https://www.foodlife.gr/wp-content/uploads/2022/03/fagito.jpg)
Ποιοί είναι οι τρόποι για να στηρίξετε την καμπάνια.
Με πρωτοβουλία δύο γυναικών σεφ και την υποστήριξη του influnecer που λάνσαρε παλαιότερα την καμπάνια #cookforsyria, προωθείται μέσω των social media καμπάνια ευαισθητοποίησης για την Ουκρανία μέσω της μαγειρικής με hashtag #CookForUkraine.
H δράση τελεί υπό την αιγίδα της UNICEF και σκοπό έχει τη συγκέντρωση χρημάτων προκειμένου να υποστηριχθούν οικονομικά οι πρόσφυγες από την Ουκρανία. Μέχρι στιγμής έχουν μαζευτεί πάνω από £125.000, ενώ αυτό το ποσό συνεχώς αυξάνεται καθώς συνεχώς επαγγελματίες και ερασιτέχνες σεφ στηρίζουν την προσπάθεια μαγειρεύοντας ή προσφέροντας χρήματα.
Μερικοί τρόποι για να στηρίξετε την καμπάνια είναι αν μαγειρέψετε μια παραδοσιακή ουκρανική συνταγή και να αναρτήσετε μια φωτογραφία στα social media με hashtag #CookForUkraine, αν είστε ιδιοκτήτης καταστήματος εστίασης να εισάγετε στο μενού σας κάποιο ουκρανικό πιάτο ή να κάνετε χρηματική δωρεά μπαίνοντας στη σελίδα του #cookforukraine.
Ακολουθήστε το foodlife.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις